Životopis

Osho, vlastným menom Rajneesh Chandra Mohan Jain sa narodil v indickej Kuchwande. Prvých sedem rokov žil u svojich starých rodičov, ktorí ho podporovali v jeho úsilí dopátrať sa pravdy o živote.
Neskôr sa presťahoval k rodičom do Gadawary. Od svojich štrnástich rokoch začal s meditáciami.
1. marca 1953 dosiahol Osho osvietenie, najvyššieho vrcholu ľudského vedomia. V roku 1956 promoval z filozofie na univerzite v Saugaru.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt osho
Vyučoval na vysokej škole v Rajpu. O rok neskôr sa stal profesorom filozofie na univerzite v Jabalpur.
V šesťdesiatych rokoch putoval po Indii. Pre neskrývanu kritiku tradičných náboženstiev a otvorenosť svojich osvietených príhovorov sa stal veľmi kontroverzným.

Usadil sa v Bombaji kde pravidelne usporiadaval stretnutia a prednášal o svojej revolučnej myšlienke dynamickej meditácie – technike, ktorá pomáha upokojiť myseľ cez očistu.
V roku 1974 sa presunul do mesta Pone, kde založil ášram, ktorý si počas dvoch rokov získal povesť najlepšieho svetového centra pre sebazdokonaľovanie a terapiu.

Kvôli sporom s indickou vládou sa v roku 1981 presťahoval aj s mnohými svojimi nasledovníkmi do USA.
V štáte Oregon založili medzinárodnú komunitu Radžnéšpuram. Po krátkom čase sa vedenie komunity dostalo do konfliktov o pôdu s miestnym obyvateľstvom. Po obvineni vedenia z niekoľkých zločinov ukončila v roku 1985 komunita svoje fungovanie. Osho bol deportovaný z USA späť do Pune, kde v roku 1990 zomrel.